X

Cookies

Continue We want you to get the most out of using this website, which is why we and our partners use cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to receive these cookies. You can find out more about how we use cookies here.

Friday, 31 October 2014

Subscriptions  |  evouchers  |  Jobs  |  Property  |  Motors  |  Travel  |  Dating  |  Family Notices

Whitehaven Musical Festival results

THE Peter Herbert Memorial Trophy, Choral speaking (under 8): 1 Seascale School, 86; 2 Kells Infant School, 85.

The Yvonne Chapman Trophy, poetry (11yrs and under): 1 St Bridget’s Catholic Primary School, Egremont, 89; 2 Broughton Primary School, 84.

Solo Verse Speaking trophy (under 6): 1 Keeley Bird, Workington, 85; 2 Alice Wallam, Workington, Katie Fitzpatrick, Workington, 81.

The Teasdale Trophy, solo verse speaking (6 to under 8): 1 Mia Perry, Workington, 85; 2 David Brown, Egremont, 84; 3 Oliver Clingan, Egremont, 83.

The Kim Wooding Trophy, solo verse speaking (8 to under 10): 1 Aimee White, Broughton, Aiden Henderson, Seascale, 89; Naomi Brennan, Seascale, 87.

The Kessell Trophy, solo verse speaking (10 to under 12): 1 Gemma Lewthwaite, Egremont, 91; 2 Morgan Allan, Whitehaven, 90; 3 Hannah Murphy, Broughton, 87.

The Robert Burns Trophy: Gemma Lewthwaite

Yvonne Chapman Trophy: poetry (under 11 years): 1 Meagan Byers, Egremont, 88; 2 Gemma Lewthwaite, Egremont, 87; 3 Anna Jeffrey, Egremont and Natasha Whyte, Seascale, 86.

The McCann Trophy: TV news presenter (11-16 years): 1 Keira Groggins, Egremont and Gemma Lewthwaite, Egremont, 84.

The Routledge Trophy: Solo verse speaking (12 to under 15 years): 1 Hannah Rose Taylorson, Whitehaven, 90.

Prepared Reading (10 to under 12): 1 Gemma Lewthwaite 90; 2 Natasha Whyte, Seascale; Caitlin Shing, Broughton, 88; 3 Prue Holding, Egremont, 87.

The Florence Martin Trophy, Bible Reading (under 12 years): 1 Ruth Brown, Egremont, 89; 2 Maisy Rishworth, Egremont, 88; 3 Meagen Byers, Egremont, Gemma Lewthwaite, Egremont, 87.

The Mandy Crowe Memorial Trophy, Story book reading – under 10 years: 1 Ellie Simpson, Whitehaven, 90; 2 Maisy Rishworth, Egremont, 89; 3 Ruth Brown, Egremont, 88.

The George Snook Trophy, Bible Reading 18 years and over: 1 Elizabeth Blight, Whitehaven, 88; 2 Connie Watson, Egremont, 87; 3 Elizabeth Simpson, Whitehaven; Wadvern Davies, Gosforth, 86.

The Nalgo Trophy, solo verse speaking (18 years and over): 1 Elizabeth Simpson, Whitehaven; 2 Gordon McKee, Whitehaven, 87; 3 Richard Brice, Maryport, 86.

The Adelaide Sharples Trophy (Solo Shakespeare): 1 Richard Brice, Maryport, 88; 2 Wadvern Davies, Gosforth, 87.

The Elizabeth Wallace Trophy: (Solo drama): 1 Wadvern Davies, Gosforth, 84; 2 Elizabeth Simpson, Whitehaven, 83.

The Judith Warwick Trophy: Ellie Simpson

The Lancashire Constabulary Trophy, infant hymn singing (under 8 years): 1 Netherton Infant School, Maryport, 86; 2 Victoria Infant and Nursery, Workington, 85; 3 Ashfield Infant School, Workington, and Kells Infant School, Whitehaven, 84.

The William Lancaster Memorial Trophy, infant Choirs (under 8 years): 1 Ashfield infant School, Workington, 70; 2 Kells Infants School, Whitehaven; Netherton Infant School, Maryport; Victoria Infant and Nursery, Workington, 69.

The Booth Trophy, junior hymn singing (under 12years): 1 Victoria Junior School, Workington, 85; 2 Valley Primary School, Whitehaven, 84.

The Hogarth Trophy, children choir (under 12years) two songs: 1 Victoria Junior School, Workington, 141.

The Committee Trophy, Primary school choirs: two songs: 1 Victoria Junior School, Workington, 172.

The Jack Coan Memorial Rose Bowl: Victoria Junior School

The Phillips Trophy, Any Disney song (under 16): 1 Evie Rusman, Whitehaven, 86; 2 Sophie Mills, Workington, Maddie Edgar, Workington, 85; 3 Emily Jardine, Workington, Russell Hall, Whitehaven, 84.

The Joyce Durham Trophy, Folk Song Solo (18 years and over): 1 Connie Watson

The Elizabeth Blight Trophy, American Spiritual Solo (18 years and over): 1 Richard Brice, Maryport, 83; 2 Connie Watson, Egremont, 82.

The Lowery plate, Gilbert and Sullivan (18 years and over): 1 Vanessa Cowley, Whitehaven, 85; 2 Gillian Rothery, Whitehaven, and Kerryann Wilson, Whitehaven, 84.

Jane Evans Memorial trophy: 1 Caitlen Edmondson, Workington, 84 and Elle-Lee Dunbabin, Kells, 83.

Mavis Brigg trophy: 1 Izabella Sloan, Whitehaven, 86; 2 Morgan Allan, Whitehaven, Lydia Johnston, Whitehaven, 85; 3 Erin Neyliss, Workington, 84.

Mitchell Trophy: 1 Megan Smith, Whitehaven, 86; 2 Naomi Hoodless, Whitehaven, Sophie Mills, Workington, 85; 3 Imogen Johnson, Workington, Maddie Edgar, Workington, Clare Hastings, Whitehaven, Ellie MacMillan, Whitehaven, 84.

Theatre Group Trophy: (12 to under 18 years): 1 Megan Smith, Whitehaven, 87; 2 Sarah Lynch, Whitehaven, 86; 3 Hannah Rose Taylorson, Whitehaven, Ellie MacMillan, Whitehaven, Clare Hastings, Whitehaven, 85.

The Alfred Robertson Trophy, Light Operatic Solo: 1 Vanessa Cowley, Whitehaven, 86; 2 Gillian Rothery, Whitehaven, Colin Gates, Egremont, 85; 3 Helen Moore, Cleator, 84.

The John Aitken Memorial Trophy, Oratorio or Sacred Song (18 years and over): 1 Gillian Rothery, Whitehaven, 86; 2 Helen Moore, Cleator, 85; 3 Vanessa Cowley, Whitehaven, 84.

The WHJ Browne Trophy, Victorian/Edwardian Solo (18 years and over): 1 Glenis Holliday, Bridgefoot, 86; 2 Helen Moore, Cleator, 85; 3 Richard Brice, Maryport, 84.

The T C Mossop Memorial Trophy, open vocal solo (18 years and over): 1 Gillian Rothery, Whitehaven, 86; 2 Helen Moore, Cleator, 85; 3 Vanessa Cowley, Whitehaven, 84.

Margaret Lane award: Gillian Rothery, Whitehaven.

The Steinway Prize: Alex Hynes

The Monaghan Trophy: 1 Wilf Teasdale, Whitehaven, 84.

The Hunter Trophy, Piano Solo (10 to under 12 years): 1 Sarah Whiteside, Whitehaven, 86; 2 Kristian Messenger, Whitehaven, 85.

The Kennough Trophy, Piano Duet (under 15 years): 1 Ashton Hooper and Wilf Teasdale, Whitehaven, 84.

The E A D Vickerman Trophy, Piano Solo (12 to under 15years): 1 Bethan Savage, Whitehaven, 86; 2 Ethan Ling, Whitehaven, 85; Alexandra Younger, Whitehaven, Shantel Crellin, Whitehaven, 84.

The Henderson Trophy, Piano Solo (under 18 years): 1 Alex Hynes, Braystones, 88; 2 Ethan Ling, Whitehaven, 86; 3 Emilia Booth, Whitehaven, Kristian Messenger, Whitehaven, Bethan Savage, Whitehaven 84.

The Constance Bowman Trophy, Piano Solo: 1 Alex Hynes, Braystones, 87; 2 Ethan Ling, Whitehaven, Bethan Savage, Whitehaven, Aidan Ling, Whitehaven, 85; 3 Andre Milligan, Whitehaven, 84.

Victor Joughin trophy: 1 Martin Ivison, Whitehaven, 88; 2 Tony Skillen, Cockermouth, 84.

JC Cape trophy: 1 Egremont junior brass band, 84.

The Cook Sisters Trophy, Songs from the Shows (12 to under 18 years): 1 Callum Morley, Maryport, 86; 2 Maddie Edgar, Workington, Bethany Farrer, Whitehaven, 85; 3 Sophie Mills, Workington, 84.

The TW Pattinson Memorial Trophy, Folk Song Solo (12 to under 18 years): 1 Maddie Edgar, Workington, 86; 2 Sophie Mills, Workington, 84; 3 Lauren Dawes, Workington, Callum Morley, Maryport, Rebecca Oliver, Beckermet, 83.

The Dale Corless Junior Rose Bowl: Megan Smith

The Pam Lowe Memorial Trophy, Open Vocal Solo (18 years and over): 1 Glenis Holliday, Bridgefoot.

The Elizabeth Simpson Trophy, Songs from the Shows, (18 years and over): 1 Vanessa Cowley.

The Alice Johnson Trophy, operatic solo (18 years and over): 1 Gillian Rothery, Whitehaven.

The Hugh Gibson Trophy, Vocal Duet (18 years and over): 1 Gillian Rothery and Vanessa Cowley, Whitehaven.

Presentation of the Cowley Trophy: Megan Smith.

Presentation of the Allan Wise Memorial Trophy: Maddie Edgar.

The Alfred Napier/Swinburne Rose Bowl Trophy: Gillian Rothery.

The Carole Shaw Trophy: Vanessa Cowley.

The Joan Rodgers Trophy: Glenis Holliday.

SHARE THIS ARTICLE

Hot jobs
Search for:
Whitehavennews Newspaper