X

Cookies

Continue We want you to get the most out of using this website, which is why we and our partners use cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to receive these cookies. You can find out more about how we use cookies here.

Tuesday, 16 September 2014

Subscriptions  |  evouchers  |  Jobs  |  Property  |  Motors  |  Travel  |  Dating  |  Family Notices

What's On Guide: September 11 to 17

Your guide to exhibitions, movies, music, theatre, arts and community events for the week ahead...

EXHIBITIONS

Whitehaven: Gone Fishing, The Beacon, September 13 to November 2

Ravenglass: Mark Pearce, The Pennington Arms, until September 28

Egremont: Roger Newberry, Lowes Court Gallery, until September 27

Cockermouth: Hoot!, The Kirkgate, September 16 to October 11

Keswick: Keswick Society of Art Autumn Exhibition, Congregational Hall, September 12 to 23

MUSIC

Whitehaven: Tommy Hunt and Esperanza, Marchon Club, Saturday, 7pm

Cleator Moor: Open mic, The Crown, last Thursday in the month

Cleator: Live music, The Brook, every weekend
Open mic, The Brook, Wednesdays, 8.30pm

Egremont: Jam Night, The Wheatsheaf, Tuesdays
West Lakes Music Centre, The Meeting Place, Tuesdays, 7.30pm
Open mic, Florence Arts Centre, third Wednesday in the month, 7.30pm
Martin Roscoe, Market Hall, Friday, 8pm
Steve Spencer, Cons Club, Saturday

Seascale: Jam Side Up Jazz Club, Calder House Hotel, third Friday in the month, 8pm

Millom: Open mic, The Palladium, fourth Friday in the month
Axis of Awesome, The Beggar’s Theatre, tonight, 8pm

Keekle: Cleator Moor Brass, Village Hall, Mondays and Thursdays, 7pm to 9pm
Cindy Hoten, Village Hall, Friday, 7pm

Maryport: The Simon and Garfunkel Story, The Wave Centre, Saturday, 7.30pm

Keswick: Last Night of the Proms, Theatre by the Lake, Sunday, 7.30pm

COMMUNITY

Whitehaven: WeightWatchers, United Reformed Church, Wednesdays, 5.15pm, and New Life Church, Thursdays, 10am
Modern, Latin and sequence dance, Marchon Club, Sundays, 7.30pm to 10pm
Mokyfit, The Whitehaven Academy, Tuesdays, 5.30pm and 6.45pm
Exercise classes with Lynda Ridley, Marchon Club, Mondays, 5.30pm
Taekwondo, Richmond Community Centre, Mondays and Thursdays, 6.30pm (family) and 7.30pm (adults)
Rosemary Conley Food & Fitness, St Gregory & St Patrick’s Community Centre, Mondays, 6pm to 7.15pm, and Thursdays, 10am to 11.30am
FitSteps, St Gregory & St Patrick’s Community Centre, Mondays, 7.20pm to 8.20pm
Guest mediums, Greenbank Community Centre, Sundays (except bank holidays), 6.30pm
Kettlercise, beginners, Senhouse Centre, Thursdays, 9.30am to 10.30pm
Kettlercise, 24 Wellness Club, Mondays, 9.30am to 10.20am and 5.45pm to 6.35pm; Wednesdays 5.30pm to 6.20pm; Fridays 9.30am to 10.20am; Sundays 10.20am to 11.10am
MetaFit, 24 Wellness Club, Tuesdays, 5.45pm to 6.15pm, Thursdays, 5.45pm to 6.15pm, Sundays, 11.30am to noon
High Intensity Interval Training, 24 Wellness Club, Sundays, 9.30am to 10am
Abs & Core Fitclub, 24 Wellness Club, Fridays, 5.15pm to 6pm
Herbalife Better Body Challenge, 24 Wellness Club, Wednesdays, 6.30pm to 8pm
Circuits Fitclub, 24 Wellness Club, Wednesdays, 8pm to 8.45pm
Copeland Photographic Society, Sneckyeat Community Hall, Mondays, 7.30pm
Zumba Fitness, The Whitehaven Academy, Mondays, 6pm, and Wednesdays, 6.30pm
Therapeutic exercise, Senhouse Centre, Saturdays, 11am to noon
Salsa and Latin classes, Marchon Club, Wednesdays, 7pm
Kettlercise, St Mary’s Club, Kells, Mondays and Wednesdays, 5.50pm to 6.40pm, and Fridays, 4.30pm to 5.20pm
Pilates, West Coast Yoga and Pilates, Mondays, 10am to 11am, 4.45pm to 5.45pm, 6pm to 7pm and 7pm to 8pm (power pilates); Tuesdays, 4.45pm to 5.45pm and 8pm to 9pm; Wednesdays, 4.45pm to 5.45pm, and 6pm to 7pm; Thursdays, 9.30am to 10.30am (advanced), 11am to noon, 4.30pm to 5.30pm, and 7.45pm to 8.45pm; Fridays, 9.30am to 10.30am, and 10.30am to 11.30am (back care)
Yoga, West Coast Yoga and Pilates, Tuesdays, 6pm to 7.45pm; Wednesdays, 10am to 11.30am, and 1pm to 2.30pm; Thursdays, 6pm to 7.30pm
Power pilates, United Reformed Church, Tuesdays, 5.30pm to 6.30pm
Pilates, United Reformed Church, Tuesdays, 6.30pm to 7.30pm
Country Market, United Reformed Church Hall, Thursdays, 9.30am to 11.30am
Mums ‘n’ Tots, 24 Wellness Club, Tuesdays, 10am to noon
Qi-Yoga, Senhouse Centre, Mondays, 11.30am to 12.30pm, Wednesdays, 6pm to 7pm, Fridays, 11.30am to 12.30pm
Bingo, Haven Club, Thursdays, 8pm
Whitehaven Flower Club, St Begh’s Social Club, Friday, 2pm
Cafechurch, Costa Coffee, Sunday, 4.30pm
Down t’Lonning, Whitehaven and District Local History Society talk, United Reformed Church Hall, Monday, 7.30pm

Mirehouse: Coffee morning, Community Centre, Fridays, 9.30am to 11am
Lunch club, Community Centre, Fridays, noon to 1pm
Prize bingo, Community Centre, Fridays, 1.30pm to 2.30pm
Kettlercise, Community Centre, Mondays, 6.45pm to 7.45pm
Parent and Toddler, Community Centre, Wednesdays, 1.30 to 3pm
Armchair Aerobics, Community Centre, Fridays, 11.30am to noon
Men in Sheds, Community Centre, Wednesdays, 10am to noon

Egremont: Hi Lo Aerobics, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Mondays, 9.30am, and Tuesdays, 6.30pm
Total Body Conditioning, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Thursdays, 7pm
WeightWatchers, St Mary’s Centre, Mondays, 6.30pm
Mokyfit, Market Hall, Wednesdays, 5.45pm
Living With Loss Bereavement Group, The De Lucy Centre, first and third Wednesday in the month, 2pm to 4pm
Quiz night, Cons Club, second Wednesday in the month, 8pm
Jujitsu, Market Hall, Mondays and Wednesdays, 6pm to 7pm
Kettlercise, Market Hall, Thursdays, 6pm to 7pm
Tai Chi, Market Hall, Thursdays, 7pm to 9pm
Youth Partnership, Methodist Hall, Tuesdays, 4pm to 6pm (ages eight to 11), 6pm to 8pm (ages 12+)
Salsa and Latin classes, Rugby League Club, Thursdays, 7.30pm

Bigrigg: Bridge Club, Village Hall, Tuesdays, 6.45pm, and Fridays, 1.15pm

Cleator Moor: WeightWatchers, Columba Club, Tuesdays, 10am and 6pm
Moky, St Bega’s Church Hall, Thursdays, 11am
Zumba, Crossfield Community Centre, Mondays, 11.15am to 12.15pm
Dancing, Crossfield Community Centre, Mondays, 7.30pm to 9.30pm
Pensioners’ Club, Crossfield Community Centre, Tuesdays and Wednesdays, 1pm to 3.30pm
Church, Crossfield Community Centre, Wednesdays, 9.30am to 10.30am
Aerobics, Crossfield Community Centre, Wednesdays, 10.45am to 11.45am
Jujitsu, Crossfield Community Centre, Wednesdays and Fridays, 6.30pm to 8.30pm
Hobby Club, Crossfield Community Centre, Thursdays, 1pm to 3.30pm
Yoga and Relaxation, Crossfield Community Centre, Tuesdays, 10am to 11.30am
Coffee morning, Crossfield Community Centre, first Saturday in the month, from 9am to noon
Family service, Crossfield Community Centre, first Sunday in the month, 4pm to 5pm
Rosemary Conley Food & Fitness, St Patrick’s School, Wednesdays, 5.45pm to 7.15pm
Derwent Railway Society, 9 to 13 Phoenix Court, Mondays and Thursdays, 6.30pm to 9pm
Coffee morning and ‘Good As New’ sale, Methodist Church, Fridays, 10am to 11.15am
Moor Harmony Singing Group, Howgill Family Centre, Mondays, 6.30pm to 9pm
Cleator WI, Wath Brow Masonic Hall, second Tuesday in every month, 7pm to 9pm
Clear Blue Skies, Town Council, Tuesdays and Thursdays, 11am to 2pm

Arlecdon: Quiz night, The Hound, Thursdays, 9pm

Gosforth: Art Society, Village School, Mondays, 7pm to 9pm

Frizington: Mokyfit, St Joseph’s Church Hall, Thursdays, 6.30pm

Beckermet: Art class, Reading Rooms, Mondays, 10am to noon
Morris dancing workshops, Reading Rooms, Mondays, 7.45pm

Seascale: Mokyfit, Seascale School, Mondays, 6.30pm
Gosforth & District Art Society, Church Hall, Thursdays, 10am to noon

Millom: Yoga/pilates , beginners, Recreation Centre, Thursdays, 6pm
Modern jive classes, beginners, Recreation Centre, Sundays, 7.30pm
Moky, Recreation Centre, Wednesdays, 7.15pm
Youth Zone, Recreation Centre, Saturdays, 7pm to 9pm

Bootle: Moky, Village Hall, Thursdays, 6.30pm

Drigg: Moky, Village Hall, Fridays, 6pm

Moor Row: Scottish Country Dancing, Moor Row Club, Mondays, 7.30pm to 9.30pm

Lowca: Kettlecise, Rugby League Club, Tuesdays, 6pm to 6.50pm

Wath Brow: Pilates, Wath Brow Fitness Suite, Wednesdays, 7.15pm to 8.15pm

Thornhill: Mokyfit, Thornhill School, Mondays, 6pm

Distington: Derwent Railway Society, Community Centre, Friday, 7pm

Cockermouth: What Did You Eat in the Trenches, Grandad?, lecture, The Kirkgate, Friday, 7.30pm

FILM

Cockermouth: The Angel’s Share, The Kirkgate, Saturday, 8pm
20 Feet From Stardom, The Kirkgate, Monday, 8pm

Workington: Pride; A Most Wanted Man; The Guest; The Boxtrolls; Sex Tape; The Hundred-Foot Journey; Let’s Be Cops; The House of Magic; Planes: Fire and Rescue 2D; Guardians of the Galaxy 2D; How to Train Your Dragon 2 2D; The Nut Job; Rio 2 2D (cine-minis); National Theatre Live: A Streetcar Named Desire (September 16 only); Grace of Monaco (September 17 only); all Plaza, from Friday

THEATRE

Egremont: A Walk at the Edge of the World, Florence Arts Centre, Saturday, 7.30pm

Cockermouth: A Walk at the Edge of the World, The Kirkgate, Sunday, 7pm

Workington: Cats, Carnegie Theatre, until Saturday, 7.30pm

Keswick: Rookery Nook, Theatre by the Lake, until November 5, 8pm
The Winterling, Theatre by the Lake, until November 5, 8pm
Seeing The Lights, Theatre by the Lake, until November 7, 8pm
Dracula, Theatre by the Lake, until November 7, 8pm
The Comedy of Errors, Theatre by the Lake, until November 8, 8pm
Old Times, Theatre by the Lake, until November 8, 8pm

Carlisle: Ha Ha Hood, Sands Centre, Friday, 7.30pm

SHARE THIS ARTICLE

More The Arts

Hot jobs
Search for:
Whitehavennews Newspaper