X

Cookies

Continue We want you to get the most out of using this website, which is why we and our partners use cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to receive these cookies. You can find out more about how we use cookies here.

Tuesday, 28 July 2015

Subscriptions  |  evouchers  |  Jobs  |  Property  |  Motors  |  Travel  |  Dating  |  Family Notices

What's On Guide: July 16 to 22

Your guide to exhibitions, movies, music, theatre, arts and community events for the week ahead...

EXHIBITIONS

Whitehaven: The Art of Remembering, The Beacon, July 18 to September 6.

Egremont: Carol Brook, Lowes Court Gallery, until July 31.

Keswick: Wainwright: A Love Letter to the Lakeland Fells, Keswick Museum and Art Gallery, until November 8.

MUSIC

Whitehaven: Michael Burke, St Begh’s Social Club, second and fourth Thursday in the month, 8.30pm to 11pm.
Cathy’s Karaoke, The Whittington Cat, Sundays, 7pm.
Sean Lennard, Kells Legion, Saturday.
Rock Night, featuring Five and Dangerous, Civic Hall, Saturday, 6.30pm.
The Complete Stone Roses, Mazzoni, The Lottery Winners and The Fiction, Cumbria Sports Academy, Saturday, 3pm.
Dark Horse, Castle Knights, Sunday, 5pm.

Cleator Moor: Open mic, The Crown, last Thursday in the month.

Cleator: Live music, The Brook, every weekend.
Open mic, The Brook, Wednesdays, 8.30pm.

Egremont: Jam Night, The Wheatsheaf, Tuesdays.
West Lakes Music Centre, The Meeting Place, Tuesdays, 7.30pm.
Open mic, Florence Arts Centre, third Wednesday in the month, 7.30pm.
Mark George, Cons Club, Saturday.
Double Jeopardy, Catholic Club, Saturday, 8pm.

Keekle: Cleator Moor Brass, Village Hall, Mondays and Thursdays, 7pm to 9pm.

Gosforth: Jam Side Up Jazz Club, Horse & Groom, first Friday in the month, 8pm.

Millom: Open mic, The Palladium, fourth Friday in the month.

Cockermouth: Le Vent Du Nord, The Kirkgate, Saturday, 8pm.

Workington: The Robbie Williams Experience, Carnegie Theatre, tonight, 7.30pm.

COMMUNITY

Whitehaven: Modern, Latin and sequence dance, Marchon Club, Sundays, 7.30pm to 10pm.
Salsa and Latin classes, Marchon Club, Wednesdays, 7pm.
Guest mediums, Greenbank Community Centre, Sundays (except bank holidays), 6.30pm.
Bingo, Haven Club, Thursdays, 8pm.
Arts & crafts class, Hensingham Methodist Church Hall, Tuesdays, 1.30pm to 4pm.
Whitehaven Country Market, United Reformed Church Hall, Thursdays, 9.30am to 11.30am.

Mirehouse: Coffee morning, Community Centre, Fridays, 9.30am to 11am.
Lunch club, Community Centre, Fridays, 12 to 1pm.
Prize bingo, Community Centre, Fridays, 1.30pm to 2.30pm.
Parent and Toddler, Community Centre, Wednesdays, 1.30 to 3pm.
Men in Sheds, Community Centre, Wednesdays, 10am to noon.

Egremont: Quiz night, Cons Club, second Wednesday in the month, 8pm.
Youth Partnership, The Core, Tuesdays, 4.30pm to 6pm (ages eight to 11), 6.15pm to 7.45pm (ages 12 to 19).
Youth Partnership’s Youth Club, The Core, Wednesdays, 4.30pm to 6pm (ages eight to 11), 6.15pm to 7.45pm (ages 12 to 19).
Farmers Craft and Fairtrade Market, Market Hall, Friday, 9.30am to 1pm.
Cheerleading, The Core, Fridays, 5pm to 6pm.
Friday Night Project, The Core, Fridays, 6.30pm to 8.30pm.
Salsa and Latin classes, Rugby League Club, Thursdays, 7.30pm.
Bingo, Catholic Club, Sundays, 8.30pm, and Wednesdays, 8pm.

Bigrigg: Bridge Club, Village Hall, Tuesdays, 6.45pm, and Fridays, 1.15pm.

Cleator Moor: Pensioners’ Club, Crossfield Community Centre, Tuesdays and Wednesdays, 1pm to 3.30pm.
Church, Crossfield Community Centre, Wednesdays, 9.30am to 10.30am.
Hobby Club, Crossfield Community Centre, Thursdays, 1pm to 3.30pm.
Coffee morning, Crossfield Community Centre, first Saturday in the month, from 9am to noon.
Family service, Crossfield Community Centre, first Sunday in the month, 4pm to 5pm.
Derwent Railway Society, 9 to 13 Phoenix Court, Mondays and Thursdays, 6.30pm to 9pm.
Coffee morning and ‘Good As New’ sale, Methodist Church, Fridays, 10am to 11.15am.
Moor Harmony Singing Group, Howgill Family Centre, Mondays, 6.30pm to 9pm.
Cleator WI, Wath Brow Masonic Hall, second Tuesday in every month, 7pm to 9pm.
Clear Blue Skies, Town Council, Tuesdays and Thursdays, 11am to 2pm.

Arlecdon: Quiz night, The Hound, Thursdays, 9pm.

Gosforth: Art Society, Village School, Mondays, 7pm to 9pm.

Beckermet: Art class, Reading Rooms, Mondays, 10am to noon.

Seascale: Gosforth & District Art Society, Church Hall, Thursdays, 10am to noon.

Millom: Modern jive classes, beginners, Recreation Centre, Sundays, 7.30pm.
Youth Zone, Recreation Centre, Saturdays, 7pm to 9pm.

Moor Row: Scottish Country Dancing, Moor Row Club, Mondays, 7.30pm to 9.30pm.

Haile: Morris dancing, Village Hall, Mondays, 8pm.

HEALTH, SPORT & FITNESS

Whitehaven: WeightWatchers, United Reformed Church, Wednesdays, 5.15pm, and New Life Church, Thursdays, 10am and noon.
Mokyfit, The Whitehaven Academy, Tuesdays, 5.30pm and 6.45pm.
Exercise classes with Lynda Ridley, Marchon Club, Mondays and Wednesdays, 5.30pm.
Tracey Telfer Fitness, Harbour Youth Project, Mondays, 7.30am to 8am (pyramids workout); noon to 1pm (weigh-in and work-out); Tuesdays, noon to 12.30pm (supreme work-out), 12.35pm to 1.05pm (spiked work-out); Wednesdays, 7.30am to 8am (spiked work-out); Thursdays, 7.30am to 8am (pyramids work-out); noon to 12.30pm (supreme work-out); 12.35pm to 1.05 (spiked work-out).
Tracey Telfer Fitness, St Gregory and St Patrick’s School, Mondays, 6pm to 7.15pm, and 7.20pm to 8.20pm (Fitsteps).
Kettlercise, beginners, Senhouse Centre, Thursdays, 9.30am to 10.30pm.
Kettlercise, 24 Wellness Club, Mondays, 9.30am to 10.20am and 5.45pm to 6.35pm; Wednesdays 5.30pm to 6.20pm; Fridays 9.30am to 10.20am; Sundays 10.20am to 11.10am.
MetaFit, 24 Wellness Club, Tuesdays, 5.45pm to 6.15pm, Thursdays, 5.45pm to 6.15pm, Sundays, 11.30am to noon.
Abs & Core Fitclub, 24 Wellness Club, Fridays, 5.15pm to 6pm, and 6.10pm to 6.55pm.
Insanity Fitness, 24 Wellness Club, Saturdays, 9.30am to 10am, and Wednesdays, 6.15pm to 6.45pm.
High Intensity Interval Training, 24 Wellness Club, Sundays, 9.30am to 10am.
Herbalife Better Body Challenge, 24 Wellness Club, Wednesdays, 7pm to 8pm.
Circuits Fitclub, 24 Wellness Club, Wednesdays, 8pm to 8.45pm.
Insanity Fitness, St Mary’s Club, Kells, Mondays, 5.45pm to 6.35pm.
Zumba Fitness, The Whitehaven Academy, Mondays, 6pm, and Wednesdays, 6.30pm.
Therapeutic exercise, Senhouse Centre, Saturdays, 11am to noon.
Kettlercise, St Mary’s Club, Kells, Wednesdays, 5.45pm to 6.35pm.
Pilates, all West Coast Yoga and Pilates, Mondays, 6pm to 7pm, 7pm to 8pm and 8pm to 9pm; Tuesdays, 4.45pm to 5.45pm and 8pm to 9pm; Wednesdays, 6pm to 7pm; Thursdays, 11am to noon; Fridays, 9.30am to 10.30am, and 10.30am to 11.30am (back care).
Yoga, all West Coast Yoga and Pilates, Tuesdays, 5.45pm to 6.45pm (advanced); Wednesdays, 10am to 11.30am (yoga-lates), and 4.55pm to 5.55pm (beginners); Thursdays, 9.30am to 10.30am and 4.45pm to 5.45pm (yoga), 6pm to 7.30pm (yoga and relaxation).
Pilates, United Reformed Church, Tuesdays, 5.30pm to 6.30pm (power) and 6.30pm to 7.30pm.
Pilates with Sophie, Senhouse Centre, Mondays, 10am to 11am.
Clubbercise Fitness, Haven Club, Tuesdays, 7pm to 7.50pm, and Marchon Club, Wednesdays, 7pm to 7.50pm.
Qi-Yoga, Senhouse Centre, Mondays, 11.20am to 12.30pm, and Wednesdays, 6pm to 7pm.
Slimming World, New Life Church, Mondays and Tuesdays, 5pm and 7pm, Wednesdays, 9.30am, 11.30am, 5pm and 7pm, and Saturdays, 9.30am and 11.30am; Cricket Club, Tuesdays, 9.30am.
Taekwondo, Richmond Community Centre, Mondays and Thursdays, 6.30pm (family) and 7.30pm (adults).

Mirehouse: Kettlercise, Community Centre, Mondays, 6.45pm to 7.45pm.
Armchair Aerobics, Community Centre, Fridays, 11.30am to noon.
Tai Chi Chuan, Community Centre, Mondays, 5pm to 6pm.

Egremont: Hi Lo Aerobics, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Mondays, 9.30am, and Tuesdays, 6.30pm.
Total Body Conditioning, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Thursdays, 7pm.
WeightWatchers, St Mary’s Centre, Mondays, 6.30pm.
Mokyfit, Market Hall, Wednesdays, 5.45pm. Jujitsu, Market Hall, Mondays and Wednesdays, 6pm to 7pm.
Kettlercise, Market Hall, Thursdays, 6pm to 7pm.
Tai Chi, Market Hall, Thursdays, 7pm to 9pm.
Slimming World, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Tuesdays, 10am, and Wednesdays, 9.30am, 11.30am, 5pm and 7pm; Rugby Union Club, Mondays, 7pm.

Cleator Moor: WeightWatchers, Columba Club, Tuesdays, 10am and 6pm.
Moky, St Bega’s Church Hall, Thursdays, 11am.
Zumba, Crossfield Community Centre, Mondays, 11.15am to 12.15pm.
Dancing, Crossfield Community Centre, Mondays, 7.30pm to 9.30pm.
Aerobics, Crossfield Community Centre, Wednesdays, 10.45am to 11.45am.
Jujitsu, Crossfield Community Centre, Wednesdays and Fridays, 6.30pm to 8.30pm.
Yoga and Relaxation, Crossfield Community Centre, Tuesdays, 10am to 11.30am.
Tracey Telfer Fitness, St Patrick’s School, Wednesdays, 5.45pm to 7pm.
Slimming World, Civic Hall, Tuesdays, 7pm, and Thursdays, 9.30am, 11.30am, 5pm and 7pm.

Frizington: Mokyfit, St Joseph’s Church Hall, Thursdays, 6.30pm.

Seascale: Mokyfit, Seascale School, Mondays, 6.30pm.
Slimming World, Windscale Club, Tuesdays, 7pm.

Millom: Yoga/pilates , beginners, Recreation Centre, Thursdays, 6pm.
Moky, Recreation Centre, Wednesdays, 7.15pm.

Bootle: Moky, Village Hall, Thursdays, 6.30pm.

Lowca: Kettlecise, Rugby League Club, Tuesdays, 6pm to 6.50pm.

Wath Brow: Pilates, Wath Brow Fitness Suite, Wednesdays, 7.15pm to 8.15pm.

Thornhill: Mokyfit, Thornhill School, Mondays, 6pm.

Santon Bridge: Kay’s Keep Fit, Village Hall, Mondays, 9.50am to 10.50am, and Thursdays, 6pm- 7pm.

Distington: Tina’s Fitness For All, Boys Club, Wednesdays, 6.30pm to 7pm (high intensity class) and 7pm to 8pm (legs, bums and tums); Rugby Club, Thursdays, 6pm to 7pm (boxing circuit) and 7pm to 7.30pm (stretch and tone).

FILM

Cockermouth: Saving Mr Banks, The Kirkgate, today, 1.45pm.
Still Alice, The Kirkgate, Monday, 8pm.

Workington: Ant-Man; The Gallows; Thomas and Friends: Sodor’s Legend of the Lost Treasure; Ted 2; Terminator Genisys 2D; Magic Mike XXL; Minions 2D/3D; Jurassic World 2D; Cinderella (cine-minis); National Theatre Live: Everyman (tonight only); Andre Rieu’s Maastricht Concert (Saturday only); Royal Shakespeare Company: The Merchant of Venice (Wednesday only) – all at Plaza Cinema, from Friday.

THEATRE

Carlisle: Rhythm of the Dance, Sands Centre, Friday, 7.30pm.
Studio A: 59 To Broadway, Sands Centre, Saturday, 7pm.
Calamity Jane, Sands Centre, July 21 to 25.

Keswick: The 39 Steps, Theatre by the Lake, until November 4.
Suddenly Last Summer, Theatre by the Lake, until November 4.
Abigail’s Party, Theatre by the Lake, to November 6.
The Lady of the Lake, Theatre by the Lake, until November 6.

SHARE THIS ARTICLE

More The Arts

Hot jobs
Search for:
Whitehavennews Newspaper