X

Cookies

Continue We want you to get the most out of using this website, which is why we and our partners use cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to receive these cookies. You can find out more about how we use cookies here.

Saturday, 28 March 2015

Subscriptions  |  evouchers  |  Jobs  |  Property  |  Motors  |  Travel  |  Dating  |  Family Notices

What's On Guide: March 26 to April 1

Your guide to exhibitions, movies, music, theatre, arts and community events for the week ahead...

EXHIBITIONS

Whitehaven: The Solway Wetlands, Haig Pit Museum, until Wednesday
A Lifetime in Letters: The Calligraphy of Tom Fleming , Haig Pit Museum, until June 30
Cumbrian Alchemy, The Beacon, until May 4

Egremont: Impressionist Paintings of West Cumbria by Kevin Weaver, Lowes Court Gallery, until Tuesday
Local Colour by Jenni Payne, Lowes Court Gallery, April 1 to 30
Work by Gareth Harrison and Ralf Bidder, Florence Arts Centre, until Saturday

Cockermouth: Venus Griffiths, Percy House Gallery, until April 28

MUSIC

Whitehaven: Michael Burke, St Begh’s Social Club, second and fourth Thursday in the month, 8.30pm to 11pm
John Power, Cumbria Sports Academy, Friday, 7pm
Michael, Kells Legion, Saturday

Cleator Moor: Open mic, The Crown, last Thursday in the month

Cleator: Live music, The Brook, every weekend
Open mic, The Brook, Wednesdays, 8.30pm

Egremont: Jam Night, The Wheatsheaf, Tuesdays.
West Lakes Music Centre, The Meeting Place, Tuesdays, 7.30pm
Open mic, Florence Arts Centre, third Wednesday in the month, 7.30pm
Lorraine, Catholic Club, Saturday, 8pm
Don Mackay, Cons Club, Saturday

Gosforth: Jam Side Up Jazz Club, Horse & Groom, first Friday in the month, 8pm

Millom: Open mic, The Palladium, fourth Friday in the month

Keekle: Cleator Moor Brass, Village Hall, Mondays and Thursdays, 7pm to 9pm
Dark Horse, Village Hall, Friday, 7.30pm

St Bees: West Cumberland Choral Society, Priory, Saturday, 7.30pm

Workington: Waterloo, Carnegie Theatre, Friday, 7.30pm
Only One Direction, Carnegie Theatre, Sunday, 2pm and 7pm

Keswick: Pravin Godkhindi, Theatre by the Lake, Sunday, 7.30pm

Carlisle: The Bootleg Beatles, Sands Centre, Saturday, 8pm

COMMUNITY

Whitehaven: Modern, Latin and sequence dance, Marchon Club, Sundays, 7.30pm to 10pm
Salsa and Latin classes, Marchon Club, Wednesdays, 7pm
Guest mediums, Greenbank Community Centre, Sundays (except bank holidays), 6.30pm
Copeland Photographic Society, Sneckyeat Community Hall, Mondays, 7.30pm
Bingo, Haven Club, Thursdays, 8pm
Arts & crafts class, Hensingham Methodist Church Hall, Tuesdays, 1.30pm to 4pm
Whitehaven Country Market, United Reformed Church Hall, Thursdays, 9.30am to 11.30am

Mirehouse: Coffee morning, Community Centre, Fridays, 9.30am to 11am
Lunch club, Community Centre, Fridays, noon to 1pm
Prize bingo, Community Centre, Fridays, 1.30pm to 2.30pm
Parent and Toddler, Community Centre, Wednesdays, 1.30 to 3pm
Men in Sheds, Community Centre, Wednesdays, 10am to noon

Egremont: Quiz night, Cons Club, second Wednesday in the month, 8pm
Youth Partnership, Methodist Hall, Tuesdays, 4pm to 6pm (ages eight to 11), 6pm to 8pm (ages 12+)
Salsa and Latin classes, Rugby League Club, Thursdays, 7.30pm
Bingo, Catholic Club, Sundays, 8.30pm, and Wednesdays, 8pm

Bigrigg: Bridge Club, Village Hall, Tuesdays, 6.45pm, and Fridays, 1.15pm

Cleator Moor: Pensioners’ Club, Crossfield Community Centre, Tuesdays and Wednesdays, 1pm to 3.30pm
Church, Crossfield Community Centre, Wednesdays, 9.30am to 10.30am
Hobby Club, Crossfield Community Centre, Thursdays, 1pm to 3.30pm
Coffee morning, Crossfield Community Centre, first Saturday in the month, from 9am to noon
Family service, Crossfield Community Centre, first Sunday in the month, 4pm to 5pm
Derwent Railway Society, 9 to 13 Phoenix Court, Mondays and Thursdays, 6.30pm to 9pm
Coffee morning and ‘Good As New’ sale, Methodist Church, Fridays, 10am to 11.15am
Moor Harmony Singing Group, Howgill Family Centre, Mondays, 6.30pm to 9pm
Cleator WI, Wath Brow Masonic Hall, second Tuesday in every month, 7pm to 9pm
Clear Blue Skies, Town Council, Tuesdays and Thursdays, 11am to 2pm

Arlecdon: Quiz night, The Hound, Thursdays, 9pm

Gosforth: Art Society, Village School, Mondays, 7pm to 9pm

Beckermet: Art class, Reading Rooms, Mondays, 10am to noon

Seascale: Gosforth & District Art Society, Church Hall, Thursdays, 10am to noon

Millom: Modern jive classes, beginners, Recreation Centre, Sundays, 7.30pm
Youth Zone, Recreation Centre, Saturdays, 7pm to 9pm

Moor Row: Scottish Country Dancing, Moor Row Club, Mondays, 7.30pm to 9.30pm

Haile: Morris dancing, Village Hall, Mondays, 8pm

Bootle: Spring sale, Captain Shaw’s Hall, Saturday, 2pm

Kirkland: Coffee morning, Church Mission, Saturday, 10.30am to noon

Lamplugh: Lady Anne Clifford: A Remarkable Life, Lamplugh Heritage Society talk, Village Hall, tonight, 7.30pm

Santon Bridge: Art, Craft and Local Food Fair, Village Hall, Saturday, 10am to 5pm, and Sunday, 10am to 4pm

HEALTH, SPORT & FITNESS

Whitehaven: WeightWatchers, United Reformed Church, Wednesdays, 5.15pm, and New Life Church, Thursdays, 10am and noon
Mokyfit, The Whitehaven Academy, Tuesdays, 5.30pm and 6.45pm
Exercise classes with Lynda Ridley, Marchon Club, Mondays and Wednesdays, 5.30pm
Tracey Telfer Fitness, Harbour Youth Project, Mondays, 7.30am to 8am (pyramids workout); noon to 1pm (weigh-in and work-out); Tuesdays, noon to 12.30pm (supreme work-out), 12.35pm to 1.05pm (spiked work-out); Wednesdays, 7.30am to 8am (spiked work-out); Thursdays, 7.30am to 8am (pyramids work-out); noon to 12.30pm (supreme work-out); 12.35pm to 1.05 (spiked work-out)
Tracey Telfer Fitness, St Gregory and St Patrick’s School, Mondays, 6pm to 7.15pm, and 7.20pm to 8.20pm (Fitsteps)
Kettlercise, beginners, Senhouse Centre, Thursdays, 9.30am to 10.30pm
Kettlercise, 24 Wellness Club, Mondays, 9.30am to 10.20am and 5.45pm to 6.35pm; Wednesdays 5.30pm to 6.20pm; Fridays 9.30am to 10.20am; Sundays 10.20am to 11.10am
MetaFit, 24 Wellness Club, Tuesdays, 5.45pm to 6.15pm, Thursdays, 5.45pm to 6.15pm, Sundays, 11.30am to noon
Abs & Core Fitclub, 24 Wellness Club, Fridays, 5.15pm to 6pm, and 6.10pm to 6.55pm
Insanity Fitness, 24 Wellness Club, Saturdays, 9.30am to 10am, and Wednesdays, 6.15pm to 6.45pm
High Intensity Interval Training, 24 Wellness Club, Sundays, 9.30am to 10am
Herbalife Better Body Challenge, 24 Wellness Club, Wednesdays, 7pm to 8pm
Circuits Fitclub, 24 Wellness Club, Wednesdays, 8pm to 8.45pm
Insanity Fitness, St Mary’s Club, Kells, Mondays, 5.45pm to 6.35pm, and Thursdays, 5.15pm tp 5.45pm
Zumba Fitness, The Whitehaven Academy, Mondays, 6pm, and Wednesdays, 6.30pm
Therapeutic exercise, Senhouse Centre, Saturdays, 11am to noon
Kettlercise, St Mary’s Club, Kells, Wednesdays, 5.45pm to 6.35pm, and Thursdays, 5.15pm to 5.45pm
Pilates, all West Coast Yoga and Pilates, Mondays, 6pm to 7pm, 7pm to 8pm and 8pm to 9pm; Tuesdays, 4.45pm to 5.45pm and 8pm to 9pm; Wednesdays, 6pm to 7pm; Thursdays, 11am to noon; Fridays, 9.30am to 10.30am, and 10.30am to 11.30am (back care)
Yoga, all West Coast Yoga and Pilates, Tuesdays, 5.45pm to 6.45pm (advanced); Wednesdays, 10am to 11.30am (yoga-lates), and 4.55pm to 5.55pm (beginners); Thursdays, 9.30am to 10.30am and 4.45pm to 5.45pm (yoga), 6pm to 7.30pm (yoga and relaxation)
Pilates, United Reformed Church, Tuesdays, 5.30pm to 6.30pm (power) and 6.30pm to 7.30pm
Pilates with Sophie, Senhouse Centre, Mondays, 10am to 11am
Clubbercise Fitness, Marchon Club, Wednesdays, 7pm to 8pm
Qi-Yoga, Senhouse Centre, Mondays, 11.20am to 12.30pm, and Wednesdays, 6pm to 7pm
Slimming World, New Life Church, Mondays and Tuesdays, 5pm and 7pm, and Saturdays, 9.30am and 11.30am; Cricket Club, Tuesdays, 9.30am
Taekwondo, Richmond Community Centre, Mondays and Thursdays, 6.30pm (family) and 7.30pm (adults)

Mirehouse: Kettlercise, Community Centre, Mondays, 6.45pm to 7.45pm
Armchair Aerobics, Community Centre, Fridays, 11.30am to noon
Tai Chi Chuan, Community Centre, Mondays, 5pm to 6pm

Egremont: Hi Lo Aerobics, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Mondays, 9.30am, and Tuesdays, 6.30pm
Total Body Conditioning, St Mary’s and St Michael’s Church Hall, Thursdays, 7pm
WeightWatchers, St Mary’s Centre, Mondays, 6.30pm
Mokyfit, Market Hall, Wednesdays, 5.45pm
Jujitsu, Market Hall, Mondays and Wednesdays, 6pm to 7pm
Kettlercise, Market Hall, Thursdays, 6pm to 7pm
Tai Chi, Market Hall, Thursdays, 7pm to 9pm
Slimming World, Parish Church Hall, Tuesdays, 10am, and Wednesdays, 9.30am, 11.30am, 5pm and 7pm; Rugby Union Club, Mondays, 7pm
Cleator Moor: WeightWatchers, Columba Club, Tuesdays, 10am and 6pm
Moky, St Bega’s Church Hall, Thursdays, 11am
Zumba, Crossfield Community Centre, Mondays, 11.15am to 12.15pm
Dancing, Crossfield Community Centre, Mondays, 7.30pm to 9.30pm
Aerobics, Crossfield Community Centre, Wednesdays, 10.45am to 11.45am
Jujitsu, Crossfield Community Centre, Wednesdays and Fridays, 6.30pm to 8.30pm
Yoga and Relaxation, Crossfield Community Centre, Tuesdays, 10am to 11.30am
Tracey Telfer Fitness, St Patrick’s School, Wednesdays, 5.45pm to 7pm
Slimming World, Civic Hall, Tuesdays, 7pm, and Thursdays, 9.30am, 11.30am, 5pm and 7pm

Frizington: Mokyfit, St Joseph’s Church Hall, Thursdays, 6.30pm

Seascale: Mokyfit, Seascale School, Mondays, 6.30pm
Slimming World, Windscale Club, Tuesdays, 7pm

Millom: Yoga/pilates , beginners, Recreation Centre, Thursdays, 6pm
Moky, Recreation Centre, Wednesdays, 7.15pm

Bootle: Moky, Village Hall, Thursdays, 6.30pm

Lowca: Kettlecise, Rugby League Club, Tuesdays, 6pm to 6.50pm

Wath Brow: Pilates, Wath Brow Fitness Suite, Wednesdays, 7.15pm to 8.15pm

Thornhill: Mokyfit, Thornhill School, Mondays, 6pm

Santon Bridge: Kay’s Keep Fit, Village Hall, Mondays, 9.50am to 10.50am, and Thursdays, 6pm to 7pm

Distington: Tina’s Fitness For All, Boys Club, Wednesdays, 6.30pm to 7pm (high intensity class) and 7pm to 8pm (legs, bums and tums); Rugby Club, Thursdays, 6pm to 7pm (boxing circuit) and 7pm to 7.30pm (stretch and tone)

FILM

Cockermouth: Effie Gray, The Kirkgate, Monday, 8pm

Workington: Cinderella; Get Hard; The Spongebob Movie: Sponge out of Water 2D/3D; The Divergent Series: Insurgent 2D/3D; Home 2D/3D; The Second Best Exotic Marigold Hotel; Focus; Paddington (cine-minis); Home 2D (autism-friendly); Hamlet (Wednesday only); all Plaza, from Friday

THEATRE

Millom: Call Mr Robeson, The Beggar’s Theatre, Friday, 7.30pm

Keswick: U:DANCE Cumbria, Theatre by the Lake, Thursday and Friday, 6pm and 7.30pm
Alice in Wonderland, Theatre by the Lake, Saturday, 1.30pm and 7pm
Lonely Hearts, Theatre by the Lake, Sunday, 7.30pm
The Ghosts of Ruddigore, Theatre by the Lake, April 1 to 3
Two, Theatre by the Lake, until April 14

Carlisle: Brendan Cole: A Night to Remember, Sands Centre, Friday, 7.30pm
Beauty and the Beast, Sands Centre, Sunday, 2pm and 5.30pm

SHARE THIS ARTICLE

More The Arts

Hot jobs
Search for:
Whitehavennews Newspaper